top of page

5 największych błędów - nauka języków obcych .

5 podstawowych błędów popełnianych przy nauce języków1. Akcent Akcent a wymowa to dwie różne rzeczy. Przestań się przejmować swoim akcentem a zacznij skupiać na wymowie , tak by formułowane zdania brzmiały przejrzyście. Przykład : Russian English. Twardy Rosyjski akcent który każdy z nas jest w stanie zauważyć ,jest jedną z moich ulubionych rzeczy w rozmowie z ludźmi ze wschodniej Europy używając. Szczególnie zanim zacząłem się uczyć języka Rosyjskiego. Ten akcent sprawia iż wszystko jest wyraźne i przejrzyste . w każdym zdaniu automatycznie wiemy o czym do nas prawi nasz rozmówca


btw Polacy którzy chcą mówić z angielskim akcentem w moich uszach brzmią conajmniej śmiesznie i snobistycznie ( jak również większość polskich artystów spiewajacych po angielsku ). Jest to niesamowicie rzucające się na uszy. Nasze narządy uformowały się w pierwszych latach życia. Nie próbujcie ich zmieniać. Wasz polski akcent jest atutem nie przywarą .


2. Gramatyka


Gramatyka jest oczywiście istotna jeżeli chcemy brzmieć jak osoba która profesjonalnie operuje obcym językiem. Jest to jednakże wisienka na torcie która jest bardzo prosta do opanowania w momencie w którym mamy bogaty zasób słownictwa , oraz znajomości form czasowników nieregularnych. Z nauką język to trochę jak z budową domu , należy zacząć od fundamentu czyli słownictwa.


3. Błędna alokacja czasu , wysiłku i pieniędzy . Wielu ludzi ucząc się języków (i nie tylko) nadal korzysta z metod których uczono nasz w szkole … dlaczego ?

Jako dojrzałe osoby , musimy wiedzieć że już dawno udowodniono iż krótsze a częstsze formy nauki sprawdzają się o niebo lepiej w każdej dziedzinie . 15 min rozmowa dotycząca naszych zainteresowań, da nam zadecydowanie więcej niż kilkugodzinne rozwiązywanie ćwiczeń które nie mają żadnego pokrycia z rzeczywistością , a jedynie odstraszają nas od kontynuacji nauki.

Aplikacje jak drops i busuu przynoszą lepsze rezultaty niż staroświeckie duolingo które notabene jest jak nasz system oświaty w świecie aplikacji do nauki języków.


4. Brak Strategii.


Brak strategii to największy killer.

Należy pamietać iż w miarę wzrostu naszych umiejętności nasza strategia również musi się zmieniać. Te same pryncypia znajdziemy w każdej dziedzinie życia od muzyki po sport.]


Moje życie obecnie przetacza się przez kraje Bałkańskie , gdzie mogę jednocześnie szlifować Serbski ( oraz rosyjski ) i różne jego gałęzie. Moja strategia początkowo polegała na nauce zwrotów które przydadzą mi się w zakupach , zakupy to świetna okazja do praktyki . Wybieram jeden ( max kilka ) zwrot który staram się opanować i chodzę po sklepach trenując. Obecnie muszę się troch bardziej starać , na szceście większość ludzi traktuje próby nauki ich ojczystego języka jako komplement.


Nie każdy może sobie pozwolić na całkowitą immersję w danej kulturze , ale to nie powinno stanowić wymówki.

Kiedy uczyłem się j. hiszpańskiego, pisałem w tym języku do koleżanek które znały język lepiej ode mnie skupiając się na komplementach po hiszpańsku .

Mieszkamy w kraju gdzie naprawdę można spotkać ludzi z wielu różnych kultur , więc znalezienie rozmówcy nie powinno być trudnością szczególnie mieszkając w większych miastach Polski .


5. Skupianie się na błędach zamiast na szukaniu okazji do ich popełnienia

Jest niesamowicie ciężko nauczyć się języka bez używania go na codzień, Każda okazja do rozmowy z native speakerem powinna być dla ciebie okazją do nauki a nie stresem przed popełnieniem błędów. You live You learn.


6. You are right , a nie You have right.

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page