top of page

jak przestać się bać mówić po angielsku

Zaktualizowano: 11 lip 2020
Total immersion - totalna immersja to metoda znana wsrod plywakow . W FSE razem z moimi klientami wykorzystujemy ja przy nauce języka angielskiego , do rzeczy...


English immersion (zanurzenie ) Polega na otaczaniu się językiem angielskim w każdej możliwej sytuacji. Poniżej znajdziesz 10 prostych sposobów na totalną immersję które pomogą ci pokonać barierę językową1. Wyjazd za granicę do pracy / na studia

Nazwiemy to skokiem na głęboką wodę ( SPLASH ! ) Nie ma skuteczniejszej metody nauki niż życie ( patrz ewolucja) . Zmiana miejsca zamieszkania to dosyć radykalna metoda jednak mieszkając m.in 5 lat w Londynie nie mogę się nie zgodzić co do jej skuteczności. Pomimo świetnej okazji część osób " na saksach" nadal pozostaje w strefie komfortu otaczając się ludźmi swojej narodowości . Nie popełnij tego błędu i wykorzystaj nowe miejsce zamieszkania .


Tak... oczywiście wielu z nas nie może sobie pozwolić na tak dużą zmianę więc omówimy szerzej 9 kolejnych alternatyw.

2.Praca w międzynarodowym zespole .

Spora część klientów FSE pracuję lub też docelowo szuka zatrudnienia w jednej z dużych międzynarodowych korporacji. Sposób zdecydowanie mniej inwazyjny od poprzedniego , aczkolwiek nadal skuteczny. Takie miejsca też ich wirtualne odpowiedniki świetnie " wymuszają " językowa ewolucję, pogłębiają naszą wiedzę i doświadczenie , dając możliwość współpracy i rozwiązywania problemów w języku obcym, co jest niezastąpiona forma edukacji.3. Podróże
Kształcą , wymagaja, dostarczają silnych bodźców. Wymagają od nas znajomości języka angielskiego oraz umiejętności szybkiego myślenia ( think on your feet) ich atutem jest oczywiście poznawanie swiata , oraz nieformalna forma immersji w języku i kulturze. Podróżowanie sprawia iż jest nam zdecydowanie łatwiej zagadać do nieznajomych tudzież podobnie wyglądających (similarly looking) backpackerow . Majac świadomość iż obydwoje jesteśmy tu tylko przez chwilę, szybko przełamujemy pierwsze lody (breaking the ice)4. Zmiana języka operacyjnego ( system language )


Posiadasz smartfona , komputer, tablet ? ....

A co byś powiedział na zmianę języka obsługi naszego kompana ? Pójdźmy o krok dalej i zmieńmy język obsługi samochodu , google asystenta . przeglądarki , Facebooka czy jakiejkolwiek aplikacji ktora wpadnie ci w ręce a koniecznie tych których używasz na codzienne.


5. Grupy na FejsieFacebook oraz fora internetowe, nie muszą służyć jedynie do przelewania czasu przez palce . Zamiast oglądać zdjęcia (subiektywnie) lepiej wyglądających przedstawicieli naszego gatunku, pogarszając sobie samoocenę , wykorzystamy je jako źródła inspiracji , internetowych przyjaźni, oraz przepływu cennych informacji . Grupy FB to niesamowite źródło wiedzy jak również możliwość poznawania nowych ludzi pracujących w praktycznie każdej branży . Dla mnie osobiście jest to źródło partnerów grup mastermind I rozmów video . Odpowiednie fora internetowe to świetny sposób na używanie języka obcego oraz pozyskIwanie wiedzy z interesujących nas dziedzin . Apropos (btw)... Czy wiesz że FSE również posiada taką grupę ? ;)


6.Zostań paladynem !


Czasy w których nasi rodzice mówili : "przestań grać z tego nie będzie piniendzy ! " odchodzą w przeszłość . Rynek gier i e-sportu to niebotyczne kwoty , rzadko spotykane w innych sportach ( 1 billion $ ) Okazuję się iż tytuły takie jak World of Warcraft oraz Minecraft były jednymi z ważniejszych motywatorów do nauki języka angielskiego dla wielu z moich klientów. Czas spędzony na graniu online , komunikując się z graczami world-wide , potrafi odprężyć i jednocześnie zawęzić międzynarodowe znajomości .7. English meet ups


Spotkania organizowane w większości dużych miastach naszego kraju stają się coraz bardziej popularną metodą immersji. Odbywają się w języku angielskim. Uczestnikami bardzo często są zagraniczni studenci oraz profesjonaliści pracujący w naszym kraju często szukający kontaktu z lokalną kulturą . To świetna opcja na poznanie nowych ludzi oraz branżowy networking. Takie spotkania są niesamowicie popularne na całym świecie.


8. JournalingProwadzenie dziennika w języku obcym to uwaga ... świetny sposób by zacząć myśleć W języku obcym . Bilingualism ma szereg benefitów o których uczymy się w trakcie naszych zajęć .


9. ABLO ?!Ablo Polega na komunikowaniu się z losowo wybraną osobą w konkretnym języku Nisko stresowy sposób by zmusić się do pokonania swoich leków przed rozmową w obcym języku.


10 . PEN PAL

"kumpel od długopisu" . Jak często piszesz listy ? Te prawdziwe , odręcznie, nie cyfrowo na klawiaturze.. . Wielu z nas robi to rzadko lub wcale a szkoda... Takie pisanie uaktywnia kompletnie inne regionu mózgu , głównie te odpowiedzialne za kreatywność i język , więc może warto chociaż raz do roku skrobnąć kilka linijek chociażby do świętego Mikołaja , który jak wiadomo jest ultra poliglotą. 11. Lektor


Odpowiedni lektor potrafi przynieść nieporównywalnie lepsze i szybsze rezultaty niż 9 z wyżej wymienionych sposobów. Dobry Lektor języka obcego odpowiednio koryguje nasze błędy , pozwala "przełożyć" idiomy na nasz rodzimy język jak i również w drugą przenieść niuanse j.polskiego na język obcy , dlatego też moim zdaniem native speaker nie zawsze jest najlepszym wyborem . Znalezienie odpowiedniego partnera do rozmów to nieoceniona pomoc o której osobiście przekonuję się cały czas podczas mojej przygody z chociażby z językiem Hiszpańskim czy Rosyjskim. Jestem ciekaw co myślisz ,, a jeżeli znasz jakieś dodatkowe sposoby na zwiększenie użycia j. obcego podziel się z nami !
49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page