top of page

Jak sport wspiera naukę .

Najskuteczniejsze rodzaje aktywności fizycznej w celu poprawy wydajności poznawczej.
Ruch jest naszym naturalnym środowiskiem , nie ma co do tego wątpliwości. Jako gatunek ewoluowaliśmy tak szybko, ponieważ jesteśmy w stanie dosłownie "zabiegać na śmierć" , każde inne zwierzę na naszej planecie. W obecnych czasach łowiectwo i zbieractwo nie są naszą głowną formą spędzania czasu . Aby wykorzystać nasze ciało i mózg , musimy je zastąpić innymi rodzajami aktywności fizycznej.
Ćwiczenia pomagają zapamiętywać i myśleć zarówno bezpośrednimi, jak i pośrednimi środkami.Korzyści wynikające z ćwiczeń fizycznych wynikają bezpośrednio ze zdolności do zmniejszania oporności na insulinę, stanów zapalnych oraz stymulowania uwalniania czynników wzrostu - substancji chemicznych w mózgu, które wpływają na zdrowie komórek mózgowych, wzrostu nowych naczyń krwionośnych w mózgu, a nawet obfitości i przetrwanie nowych komórek mózgowych. Pośrednio ćwiczenia poprawiają nastrój i sen oraz zmniejszają stres i niepokój. Problemy w tych obszarach często powodują lub przyczyniają się do upośledzenia funkcji poznawczych.Znając te fakty, pojawia się teraz ostateczne pytanie…

Jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy dla twojego mózgu?


PODNOSZENIE CIĘŻARÓW VS CARDIO
Cóż ... Badanie przeprowadzone na grupie 59 mężczyzn i kobiet w ramach programu aerobiku lub programu rozciągania i treningu siłowego. Po 6 miesiącach wyrafinowane skany mózgu za pomocą funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (#FMRI) wykazały, że sprawni fizycznie dorośli mieli znacznie większą aktywność w korze czołowej mózgu! Jest to region związany z funkcją wykonawczą (planowanie i długoterminowe przechowywanie pamięci). To samo dotyczy kory ciemieniowej często związanej z pogorszeniem funkcji poznawczych związanym z wiekiem.
Badanie przeprowadzone na University of British Columbia, gdzie naukowcy odkryli, że regularne ćwiczenia aerobowe wydają się zwiększać wielkość hipokampa, obszaru mózgu zaangażowanego w pamięć werbalną i uczenie się. gdzie trening oporowy, ćwiczenia równowagi i tonowanie mięśni nie przyniosły takich samych rezultatów.


Chcesz nauczyć się czegoś nowego? zamknij książkę i idź pobiegać.
Częścią mózgu, która silnie reaguje na ćwiczenia aerobowe, jest hipokamp. Dobrze kontrolowane eksperymenty pokazują, że ta struktura mózgu rośnie, gdy ludzie stają się sprawniejsi. Ponieważ hipokamp jest rdzeniem systemów uczenia się i pamięci w mózgu, odkrycie to częściowo tłumaczy efekty poprawiające wydolność sercowo-naczyniową zwiększające pamięć.


Oprócz powolnego ulepszania sprzętu pamięci, ćwiczenia mogą mieć bardziej bezpośredni wpływ na tworzenie pamięci. Niemieccy naukowcy wykazali, że chodzenie lub jazda na rowerze podczas nauki, (ale nie wcześniej) pomogły w utrzymaniu nowego słownictwa w języku obcym.


Może więc wyglądać na to, że aktywność sercowo-naczyniowa może mieć niewielką przewagę nad treningiem siłowym, szczególnie jeśli chodzi o natychmiastowe efekty. Pamiętaj jednak, że źle zorganizowany trening wytrzymałościowy może na dłuższą metę wyrządzić więcej szkody niż pożytku! teraz…
Co z jogą?Korzyści z jogi związane są z faktem, że Zamiast przyspieszyć tętno i pobudzić układ nerwowy, joga wprawia Cię w stan przywspółczulny, który obniża zarówno ciśnienie krwi, jak i tętno, a to wywołuje pozytywną kaskadę efektów zdrowotnych.


Przeprowadzono badanie na grupie 29 osób w średnim wieku i starszych, które niepokoiły się stanem swoich wspomnień i które podczas oceny miały łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, stan psychiczny, który może być prekursorem ewentualnej demencji .


Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa uczestniczyła w programie treningu mózgu przez 15 minut każdego dnia w domu. Druga grupa uczestniczyła w zajęciach jogi Kundalini przez godzinę w tygodniu. Nauczono ich również medytacji Kirtan Kriya, która obejmuje stosowanie mantr i płynnych ruchów rąk. Poproszono ich o ćwiczenie tej medytacji w domu przez 15 minut każdego dnia.


Po 12 tygodniach wszyscy badani ponownie przeszli testy poznawcze i skany mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy uczestnicy poprawili się do pewnego stopnia, ale grupa jogi nie tylko poradziła sobie nieco lepiej w testach pamięci, ale także odnotowała poprawę nastroju. Jak informowaliśmy w artykule: „Skany mózgu w obu grupach wykazały teraz większą komunikację między częściami mózgu zaangażowanymi w pamięć i umiejętności językowe. Jednak ci, którzy ćwiczyli jogę, rozwinęli także lepszą komunikację między częściami mózgu, które kontrolują uwagę, co sugeruje większą zdolność do skupiania się i wykonywania wielu zadań. W efekcie joga i medytacja dorównały, a następnie osiągnęły szczyt 12 tygodni treningu mózgu. „Byliśmy nieco zaskoczeni wielkością” efektów mózgu, powiedziała dr Helen Lavretsky… która nadzorowała badanie ”.


zanim jednak uciekniesz z siłowni...


Nowe odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Journal of American Geriatrics, pokazują po raz pierwszy „pozytywny związek przyczynowy” między adaptacjami mięśni do progresywnego treningu oporowego a funkcjonowaniem mózgu osób powyżej 55. roku życia z MCI.


Dr Yorgi Mavros, kierownik badań z University of Sydney w Australii, powiedział: „Odkryliśmy, że poprawa funkcji poznawczych była związana z przyrostem siły mięśni.


Istnieje wiele innych korzyści zdrowotnych wynikających z podnoszenia ciężarów.
Trening siłowy poprawia gęstość kości, może regulować hormony, takie jak tarczyca i testosteron, dzięki czemu łatwiej jest pozostać szczupłym przy mniejszej ilości ćwiczeń. Oczywistą korzyścią byłoby to, że trening oporowy jest sposobem na osiągnięcie bardzo estetycznej budowy ciała, która może zwiększyć naszą samoocenę, prowadząc do poprawy ogólnej jakości naszego życia.


Wniosek!!!


Jeśli szukasz natychmiastowego usprawnienia pracy mózgu, RUN FOREST RUN !!


Jednak największe korzyści płynące z ćwiczeń polegają na uwzględnieniu wielu różnych działań i pamiętaj, że nauka nowych umiejętności jest najlepszym lekarstwem na starzenie się mózgu.
STAY BRAIN HEALTHY

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page