top of page

Jak uczyć się języków obcych

 

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?


Ej słuchaj !  

Jak i co ?


Słuchaj podcastów i audiobooków ,  nawet jeżeli  wydaje ci się iż nie do końca rozumiesz . Nasze  mózgi adaptuja się do nowych sytuacji które wymagają zmian, tak działa ewolucja . Jeżeli chcemy biegać szybciej , podnosić więcej skakać wyżej, dostarczamy bodźców w postaci treningu fizycznego , zdzieramy włókna mięśniowe w miejsce których powstają nowe silniejsze. Bardzo podobna sytuacja następuje w przypadku kiedy probujemy nauczyć sie czegoś nowego . Najważniejsze to nie zniechęcać się początkowym brakiem rozumienia. Pomyśl tylko i tych wszystkich ciekawych rzeczach których mozesz dowiedzieć się z audycji i ksiązek .  


The Joe Rogan Podcast


Polecane Serwisy Audio : Stitcher , Google Podcasts , Spotify , Audible


Jeżeli biegasz , ćwiczysz , spacerujesz , to świetny sposób na słuchanie książek . Nasz hippocampus zwiększa swoja aktywność o prawie 30% w trakcie umiarkowanego wysiłku fizycznego. 


 


Czytaj Czytanie to kolejna świetna forma tworzenia nowych połączeń pomiędzy neuronami  . Dobrym początkiem mogą być książki które już przeczytaliśmy wcześniej , w naszym  w języku ojczystym . Moją pierwszą książka w języku angielskim był Harry Potter  (duh?) Pierwszy raz w wieku 14 lat przebywałem w Angli  wtedy też pojawil się zakon Fenixa , nie mogłem sobie odmówić. Początkowo nie wszystko rozumiałem , ale był to zdecydowanie ogromny krok do czytania z pełnym zrozumieniem ( prawie:P) Książek w oryginałach .  Wiele ciekawych tytułów zwłaszcza z zakresu zarządzania i biznesu nadal nie jest przetłumaczone na nasz ojczysty język ,  to świetna okazja by poćwiczyć.


 


MuzykaTłumaczenie piosenek to kolejny popularny sposób na naukę angielskiego . Założe się iż od zawsze zżerała cię Ciekawość , zwłaszcza jeżeli chodzi o muzykę naszych najmłodszych lat . To świetny sposób na poszerzenie słownictwa i nie szablonowe analizowanie tekstów .


 

Filmy ?
Ile razy slyszalem ogladam filmy z napisami i prawie wszystko rozumiem … Proszę Cie… to najczęstsza Polska przypadłość . W filmach sfera wizualna przewyższa nasza chęć skupienia się na treści i audio . Taki multi-tasking  nie jest skuteczną metodą nauki . Zdecydowanie odradzam oglądanie filmów z napisami , to kolejny element który sprawia iż brakuje nam pełnego skupienia na dialogach . 


Last but not Least


 


Rozmawiaj  (Duh ?)

To najważniejszy stopień do osiągnięcia płynności w posługiwaniu się jezykiem obcym. Nie uciekniesz . Znam wiele opinii w stylu " świetnie posługuje się j. angielskim , natomiast mam problemy z mówieniem… „ Oh  realy ? 😕 Jest to brakujący łańcuch edukacji przede wszystkim w publicznych szkołach . Jeżeli czegoś nie potrafimy wytłumaczyć , prawdopodobnie nie rozumiemy tego wystarczająco.

Mów ! nawet jezeli ten jezyk jest na zasadzie Kali jeść , Kali pić . To jedyny sposób , jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydaje. Just stop givin' a F#CK and start talkin' mate! 

Myśl , Pisz , Zdobywaj


Serwisy jak Quora to świetne miejsce dla poszerzenia swojego wachlarzu umiejętności , nie tylko w kwesti językowej. Najlepsi tekściarze z całego świata ( w tym JA ;) ) walcza o uwagę czytelników , dzieląc się swoją wiedzą z różnych dziedzin życia. Zacznij prowadzić dziennik pisząc w języku angielskim - to nie tylko świetny sposób na poukładnie swoich myśli po ciężkim dniu, ale również okazja do myślenia w języku angielskim.


25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page